Lázeňské pobyty

Progesteron

Progesteron, informace, které nás zaujaly.

Zajímavý text prezentovala lékařka, švýcarská endokrinoložka Christa Nadjafi MD, na mezinárodním kongresu v Monaku v r. 2010. Vztahuje se ke studiím účinků progesteronu
na nervový systém.

Pokusy prokázaly rychlý účinek progesteronu při potlačení příznaků úzkosti. Efekt byl prokazatelný po 4 hodinách a trval ještě 24 hodin po podání.

Lepší intelektový vývoj a zdravotní stav byl zaznamenán u dětí těch matek, které užívaly progesteron na začátku těhotenství a také u dětí předčasně narozených, kterým byl progesteron medikován.

Nedostatek progesteronu je považován za možnou příčinu hyperaktivity a poruch pozornosti, ADHD, ADD. Je popsán případ zásadního zlepšení chování a školních výsledků u devítiletého chlapce po 6 měsících užívání progesteron krému.

Progesteron prokazatelně podporuje remyelinizaci, zvýšení bazického myelinového proteinu, který je poškozován při onemocnění roztroušenou sklerózou a při neurodegerativních chorobách. Je zmíněno rychlejší hojení nervových tkání po úrazech a mozkové mrtvici.

Autorka upozorňuje na dobré zkušenosti u osob s dýchacími potížemi, astmatem a apnoe. Progesteron vedl ke snížení spánkových potíží a chrápání.

Jako další důležité vlastnosti přírodního progesteronu uvádí jeho účinky
Protizánětlivé
Antihypertenzní
Antioxidační
Dále podpora výstavby kostní tkáně, obnova erekce, prevence hyperplazie a rakoviny prostaty, podpora funkcí štítné žlázy, normalizace hladiny glukózy v krvi, odolnost vůči stresu.

Původní text je ZDE

Progesteron je především ženský pohlavní hormon. Jeho hlavním úkolem je příprava děložní sliznice na otěhotnění a udržení těhotenství. V průběhu ovulace je tvořen ve žlutém tělísku vaječníků, v těhotenství placentou. Pokud nedojde k oplodnění zralého vajíčka, dochází k zániku žlutého tělíska, poklesu hladiny progesteronu a začne menstruační krvácení.

Protože se progesteron podílí na přípravě děložní sliznice pro zanoření oplodněného vajíčka, nemůže se při jeho nedostatku těhotenství vyvíjet . Progesteron snižuje stahy děložní svaloviny a snižuje riziko spontánního potratu. Progesteron je odpovědný za udržování sekrece endometria, která je nezbytná pro přežití embrya a pro vývoj plodu Nejvyšší tvorba progesteronu je mezi 24. - 36. týdnem těhotenství, ke konci těhotenství jeho produkce klesá.

Hladina progesteronu se proto vyšetřuje, pokud se nedaří otěhotnět, ale i při příznacích rizikového těhotenství.

Vysoká hladina progesteronu v závěru ovulace zabrání dozrávání dalšího vajíčka. Pokud chce žena otěhotnět, může užívat progesteron až na konci folikulární fáze, tj. od 14. dne cyklu.

Zdroj:např. MUDr. Mgr. Lenka Kotačková na stránce top lékař.cz

Estrogenová dominance.

Téma, které otevřeli a vědecky zkoumali lékaři dr. John Lee a dr. Raymond Peat v USA, je velmi pěkně zpracováno v knize Raquel Martinové a dr. Judi Gerstungové Alternativa estrogenu. Řadu informací lze najít v publikaci What Women Must Know About Their Hormones od dr. Sherrill Sellman. Česky byla vydána v r. 2014 pod názvem Doba jedová 4.

K příčinám nerovnováhy mezi progesteronem a estrogenem patří rychlejší pokles produkce progesteronu při stárnutí organizmu. Významným faktorem nadvlády estrogenu je jeho přijímání do organizmu v řadě farmaceutických produktů. Od antikoncepce a kosmetiky po léky užívané v menopauze.

Důležitou překážkou plnohodnotného působení progesteronu v organizmu (u žen, mužů
i v dětské populaci) je kontaminace životního prostředí a potravin neuvěřitelným množstvím chemických produktů. Od hnojiv, pesticidů, konzervantů po umělé hmoty s PCB a ftaláty.

Celý hormonální systém lidského těla může být vykolejen také v důsledku psychického vypětí a duševní zátěže, stresu. Dlouhodobá přítomnost a zvýšená koncentrace stresových hormonů ovlivňuje fyziologické funkce reprodukčních orgánů a přispívá k hormonální dysbalanci. Efekt užívání bioidentického progesteronu je v takovém případě vhodné podpořit protistresovou kůrou, programem s relaxačními procedurami. Příklady specializovaných pobytů jsou ZDE.

Důsledky dominance estrogenu mají řadu podob.
Zvyšuje se riziko nádorových onemocnění, osteoporózy, bolestí svalů - fibromyalgie. Patří sem premenstuační syndrom PMS, riziko potratu, psychické potíže, poruchy myšlení
i paměti, demence vč. Alzheimerovy, deprese. Zadržování vody a otoky, kloubní potíže, bolesti hlavy, nespavost, hypofunkce štítné žlázy. Návaly horka, otoky prsou.
Poruchy metabolizmu cukrů. Střídání nálad, úzkosti, únava.

U mužů onemocnění prostaty, pokles testosteronu a snížená plodnost.


Přírodní progesteron - krém Cena


Napište nám: Kontakt


 

www.relaxace.com © 2009